O nas

O nas

Witam na stronie Leśnego Pogotowia.

Nazywam się Jacek Wąsiński jestem pracownikiem Nadleśnictwa Katowice. Z wykształcenia jestem leśnikiem oraz absolwentem Wydziału Ochrony Środowiska Uniwersytetu Opolskiego a także ukończyłem studia podyplomowe na Akademii Pedagogicznej w Krakowie na wydziale Biologii o kierunku Ekologiczne Podstawy Gospodarki Łowieckiej oraz Ochrona Gatunkowa Zwierząt w Polsce.

W 1993 r. stworzyłem Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice.

W ciągu 31 lat działalności Leśnego Pogotowia trafiło do nas około 35 tysięcy zwierząt z 342 gatunków, głównie krajowych. Średnio rocznie przyjmujemy ok. 3000 zwierząt, głównie z terenu województwa śląskiego a sporadycznie z innych części Polski.

Celem ośrodka jest niesienie pomocy dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innego typu zdarzeń losowych, wymagających rehabilitacji względnie odchowania- w przypadku tych, które we wczesnym okresie życia zostały osierocone. Staramy się, aby jak najwięcej z nich mogło powrócić do środowiska naturalnego, natomiast zwierzęta trwale okaleczone mają zapewnioną u nas dożywotnią opiekę.

Ośrodek jest wspierany tylko przez Nadleśnictwo Katowice, które współfinansuje działalność Leśnego Pogotowia. Leśne Pogotowie nie jest fundacją ani stowarzyszeniem i nie może otrzymywać 1,5% wsparcia.

Leśne Pogotowie działa na podstawie zezwolenia Ministra Środowiska.

Pogotowie nie jest ogrodem zoologicznym i nie ma możliwości zwiedzania ośrodka.  Jest to miejsce gdzie zwierzęta dochodzą do zdrowia a niektóre spędzają swoją emeryturę. Ponad to zwierzęta nie są oswajane z ludźmi a obecność człowieka ogranicza się do minimum, młode zwierzęta przystosowujemy do życia na wolności.

Placówka jest systematycznie rozbudowywana i modernizowana. Przygotowani jesteśmy do przyjmowania zwierząt od ryjówki aż po łosia a także płazów, gadów, ptaków. Oprócz gatunków charakterystycznych dla polskiego krajobrazu do Pogotowia trafiają także całkiem nietypowe gatunki egzotyczne np. węże, jaszczurki, żółwie, pająki, papugi itp.

Współpracujemy między innymi z Ogrodami Zoologicznymi, w ramach tej współpracy niektóre z uratowanych zwierząt nienadających się do wypuszczenia na wolność przekazywane są do ogrodów. Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, kiedy zwierzęta z ZOO trafiają do Pogotowia. Tak się dzieje z tymi, które ze względu na pewne schorzenia czy bardzo podeszły wiek nie są już pokazywane ludziom. I tak między innymi trafiła do nas 20 lenia wilczyca Bulina, 30 letnia czapla purpurowa, makaki lapundery, które przez lata występowały w cyrku, później trafiły do ZOO a na emeryturę przyjechały do nas. Ostatni przebywał w ośrodku samiec mandryla z Chorzowskiego Zoo, który miał problemy z psychiką, był agresywny wobec ludzi i innych małp. Przez dwa lata pobytu w Leśnym Pogotowiu udało nam się go na tyle uspokoić i wyciszyć, że 2012 r. pojechał do specjalistycznego ośrodka dla małp w południowej Walii. Dodatkowo zajmujemy się edukacją przyrodniczą dla dzieci i młodzieży.

Kontakt

Leśne Pogotowie - Jacek Wąsiński

Znajdziesz nas
ul.Kościuszki 70
43-190 Mikołów  
Numer telefonu

+48 605 100 179

Adres E-mail

kontakt@lesnepogotowie.pl